Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Během dynastie Han, která Číně vládla mezi lety 206 př.n.l. a 220 n.l., se ustálil systém pěti prvků.

Je jedním ze stěžejních pilířů čínského filosoficko-praktického pohledu na svět. Pomocí pěti prvků Číňané interpretují kosmické procesy stejně jako vnitřní děje v těle, střídání mocenských sil a ročních dob – zkrátka všechny myslitelné proměny našeho světa. 

Číňané velmi dobře vědí, že náš svět je sledem neustálých změn. Proto je naše označení „pět prvků“ poměrně zavádějící. Slovo „prvek“ asociuje něco statického, ale u „systému pěti prvků“ jde naopak o vzájemné dynamické působení. Čínské označení 五行 je mnohem přiléhavější. „pět“, „jít, chování, proces“.  Lepší tedy bude tuto teorii chápat jako „systém pěti prvků, které figurují v nespočtu procesů“. 

 

O jaké prvky se jedná?

Dřevo _ Oheň _ Země Kov _ Voda _

Jednou ze základních interakcí je vzájemné vyživování:

Dřevo vyživuje Oheň

Oheň svým popelem krmí Zemi

Země dává vzniknout Kovu

Kov obohacuje Vodu (dává jí minerály)

díky Vodě roste Dřevo 

Dalšími interakcemi je vzájemné ničení a oslabování:

Kov kácí Dřevo, Dřevo tupí Kov

Voda hasí Oheň, Oheň odpařuje Vodu

Dřevo vyčerpává Zemi, kameny v Zemi lámou Dřevo

Oheň taví Kov, Kov tlumí Oheň

Země pohlcuje Vodu, Voda odplavuje Zemi

 rukaFsm

Čínské filosofické myšlení bylo vždy zaměřeno prakticky. Číňané se nikdy neoddávali složitým metafyzickým abstrakcím – mnohem raději pozorovali reálný hmotný svět a hledali v něm vzájemné souvislosti a vazby. Například pozorovali tělo, aby v něm objevili složitý systém energetických drah a akupresurních a akupunkturních bodů a tyto poznatky následně propojili se svými znalostmi o bylinách a potravinách.

Nepřekvapí proto, že systém pěti prvků, který je k hledání vazeb a souvislostí jako stvořený, infiltroval snad všechny oblasti, o kterých se dalo přemýšlet.

Podle pěti prvků jsou roztříděny planety, stejně jako orgány v lidském těle; doplňují čínský zvěrokruh, podobně jako naše znamení doplňují ascendenty; spojují se s nimi jak pozice a údery v bojových uměních tak dějinné etapy (jednou z prvních věcí, kterou řešil první císař nové dynastie, bylo vybrat prvek, který bude dynastii reprezentovat). Se systémem se hojně pracuje také v učení o harmonii prostoru Feng Shui. 

Z výše uvedeného vyplývá, že se jedná o neskutečně propracovaný a robusní systém, na kterém je krásně vidět čínský smysl pro pozorování a propojování.

S tématem souvisí:

Yin a Yang

Taoismus

Zpět na sekci Čínská filosofie