Úvod do lekcí – čínské znaky – z čeho se skládají a jak je správně psát
Co to ty čínské znaky vlastně jsou?
- Jen menšina čínských znaků dnes funguje jako obrázkové písmo, u kterého existuje vizuální spojitost mezi věcí, kterou zachycuje, a znakem, který jí reprezentuje. Ale například znak 木 <mù> [dřevo] vypadá stále jako strom.
- Spojitost mezi znaky a věcmi, které zachycovaly, byla dříve mnohem silnější. Nicméně s tím, jak se jazyk spolu s písmem vyvíjel a zachycoval stále abstraktnější věci, se i logika čínských znaků stávala čím dál sofistikovanější a abstraktnější.
- Většina znaků dnes – s trochou zjednodušení – funguje tak, že jedna část (říkáme jí fonetikum) v sobě nese výslovnost – respektive spíš nápovědu k výslovnosti, zatímco druhá (radikál) zpravidla souvisí s významem.
Podívejte se na následující animaci. Vidíte, že jedna část zůstává stejná a jelikož se jedná o fonetikum, bude výslovnost podobná. V dolním levém rohu vidíte výslovnost znaku – všimněte si, že se mění jen první písmeno (a tón).
Dalším termínem, který je v souvislosti s čínskými znaky třeba znát, je radikál. Radikály – to je množina zhruba 200 nejčastějších komponentů, které se ve znacích opakují, potažmo se vzájemně kombinují.
Znak v naší animaci s radikálem [strom] znamená [kořen], s radikálem [srdce] se jedná o slovo [nenávidět] – zde vidíte, že radikál souvisí s významem.
Na tomto vizuálu vidíte, že znak DIVNÝ 奇 je fonetikem ve znaku 骑 JEZDIT (na kole, na motorce, na koni…)
Podívejme se opět na větu s maminkou a koněm…
妈妈骂马吗?
<Māma mà mǎ ma?>
Maminka _ nadávat _ kůň _ otázková částice ma?
NADÁVÁ MAMINKA KOŇOVI?
Druhý znak od konce je kůň. To, že se vyskytuje i v dalších znacích je dáno tím, že v nich plní roli fonetika.
Čím se znaky liší, jsou dodatečné významové komponenty. Ve znaku MAMINKA je jím ŽENA. Ve znaku NADÁVAT jsou nahoře dvakrát ÚSTA. V tázací částici jsou jedna ÚSTA.
Na tomto vizuálu vidíte, že znaky zpravidla nejsou unikátní obrázky, ale sestávají z komponentů, které se opakují…
Obecná pravidla pro psaní čínských znaků:
- Snažte se znaky zpočátku psát co nejpomaleji, mít nad nimi co největší kontrolu.
- Při chybě nic nedopisujte, neopravujte, prostě znak napište znovu a lépe.
- Ideální je psát do čtverečkovaného sešitu, usnadní vám kompozici. Co znak to 2×2 čtverečky, není-li to vyloženě nemožné:)
- Dodržujte dané pořadí tahů. Dodržování pořadí tahů usnadňuje zapamatování (pokud byste znak psali pokaždé jinak, nevytvoříte potřebné mozkové spoje) a jsou na něm založené rozpoznávací mechanismy některých elektronických slovníků.
Základní pravidla pořadí tahů:
Podívejte se nejprve na psaní znaku 平 <píng> HLADINA, ROVNOVÁHA.
- Základním směrem psaní čínských znaků je ze shora dolů a zleva doprava.
- Kříží-li se vodorovná a svislá, píšeme nejprve vodorovnou.
Znak 平 <píng> se skládá z omezeného počtu tahů, podívejme se proto na znak 永 <yǒng> NAVŽDY.
Na tomto znaku se zpravidla demonstruje většina tahů, z jakých se čínské znaky (v různých variacích) skládají.
- levá a pravá část znaku si jsou vizuálně podobné, ale nenechte se mýlit: levou část píšeme jedním tahem (což znamená, že pero v okamžiku zlomu nezvedáme z papíru), pravá část sestává ze dvou tahů.
- zaseknutí, které zde vidíte u svislého tahu, je častým vizuálním prvkem – nezapomínejte na něj, pokud do znaku patří (ale nepoužívejte ho tam, kam nepatří). Zaseknutí je třeba udělat ostré – to znamená zastavit pero (nezvedat) a ostře se vrátit nahoru.
Znak DŮVĚRA 信 <xìn> je 亻 „člověk“, který stojí za svým 言 „slovem“.
Znak 爱 <ài> LÁSKA je nejen krásný, ale také zajímavý ze vzdělávací perspektivy…
- na tomto znaku nás zajímá hned první tah. Všimněte si, že není zcela vodorovný, směřuje ze shora dolů. A tak jako voda padá dolů, i my píšeme znak zleva doprava – ze shora dolů. Po čase zjistíte, že psaní znaků je zpravidla intuitivní a vychází z „logiky věci“.
Nemyslím si, že je ku prospěchu zahlcovat vás všemi možnými pravidly, které by vám akorát zamotaly hlavu. Jako mnohem přirozenější se mi zdá podívat se u znaků, kde si nejste jistí, na jejich správné psaní. V dnešní době je to otázka jednoho kliknutí, například na zdařilý slovník Archchinese, který obsahuje animace psaní čínských znaků – bez epileptického blikání…