Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Rovnováha

oie_14143217mzU9i6WH (kopie)

公平 <gōngpíng> FÉROVÝ, FÉR (veřejně vyrovnaný)

你这样做太不公平了。

Ty takto dělat příliš nefér le. „Když jednáš takto, je to velmi nefér.“

水平 <shuǐpíng> ÚROVEŇ (voda + level)

tumblr_mt9vo14krS1r84i8eo1_500RovnovahanaCB1

他的汉语水平怎么样?

Jeho čínština úroveň jak?

平安 <píng’ān> POKLIDNÝ A BEZPEČNÝ

yilupinganFin (kopie)

平衡 <pínghéng> VYROVNANÝ

和平 <hépíng> MÍR

pingRovnováhajpgf (kopie)pingRovnováhajpgf (kopie)pingRovnováhajpgf (kopie)pingRovnováhajpgf (kopie)pingRovnováhajpgf (kopie)

V čem podstata vnitřní duševní rovnováhy?

Jedním z pilířů čínské filosofie je učení o Ženském a Mužském principu – Yin a Yang.

Tyto principy jsou ve člověku neustále přítomny oba – ve větší či menší míře, v neustále se proměňujícím poměru.

Myslím, že vyrovnanost nespočívá nutně v tom, mít v sobě Yin a Yang v poměru 50 na 50, ale v tom, že necháváme ve svém nitru oba principy volně a přirozeně proudit tak, jak aktuálně potřebují.

yinYang3

Západní jungiánská psychologie vedle toho pracuje s konceptem Vědomí – Nevědomí.

Vědomí je suma myšlenkových a emocionálních obsahů, které si více či méně uvědomujeme – Vědomí je jako jedna devítina ledovce, ta, která plave na moři a je vidět.

Nevědomí je zbylých osm devítin pod hladinou. Nejen nezpracované a odložené konflikty, zasunuté křivdy, ale také jakési pradávné niterné kolektivní duševní děditství – Kolektivní nevědomí.

Díky kolektivnímu nevědomí dokážeme interpretovat například snové symboly. Jsou to jakési sdílené kódy, které s námi dokáží komunikovat a předávat nám důležité informace.

Abychom však mohli z Nevědomí čerpat sílu a aby nás naopak jeho existence nevyčerpávala, je nutné vytvořit ve svém nitru harmonický vztah mezi Vědomím a Nevědomím.

Například přílišná vědomá snaha po racionální kontrole (ať už vnějších situací nebo svých vnitřních procesů) vede k upozadění Nevědomí, které však tímto paradoxně zesílí, naboptná a jednoho dne praskne a vyletí ven v podobně exploze agresivity, nekontrolovaného smutku, deprese, psychózy, v nejhorším případě i schizofrenie.

Čili opět – harmonie spočívá ve vytvoření takového vnitřního světa, kde se vědomé a nevědomé operace vzájemně dotýkají, ví o sobě – jedna sféra obohacuje druhou.

Disharmonická je snaha jakoukoli z těchto sfér protěžovat.

oddeleni2

Problém Kifa Grena (hrdina našeho příběhu) pramení mimo jiné z toho, že své Nevědomí dlouhou dobu potlačoval, soustředil se jen na svou práci a nad vším chtěl mít kontrolu. Až se mu to najednou začalo vymykat z rukou…

 

Kifův duševně-tělesný stav je vše, jen ne vyrovnaný… pribeh2

 

Když člověk Nevědomí potlačuje, začne potom probublávat ven, třeba ve formě halucinací. Jako v sedmé kapitole příběhu…

pribeh7